Forum psychologiczne poświęcone depresji oraz nerwicy, a także innym zagadnieniom psychologicznym.
Psycholog gabinet Warszawa
| wynajem kierowcy warszawa

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PSYCHOLOGIA OGÓLNA » PSYCHIKA LUDZKA (5)

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Psychika ludzka (5)

  
cepik
01.04.2010 12:34:33
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 26 #509693
Od: 2010-3-31
„Nie można bezkarnie zrezygnować z siebie”. Należy samemu stawiać warunki, przyzwalać decydować, wybierać – samemu brać odpowiedzialność za kształtowanie relacji z otoczeniem.
Każdy człowiek powinien nauczyć się odmawiać asertywnie. Asertywna odmowa to stwierdzenie czytelne, bezpośrednie, uczciwe i stanowcze, w którym oprócz słowa „NIE”, powinna znaleźć się jasna informacja, jak zamierza się postąpić. Rozmówca łatwiej zrozumie odmowę, np. Nie, nie pożyczę ci tej książki, ponieważ nie zwróciłeś mi jeszcze dwóch poprzednich.
Asertywna odmowa nie zawiera pretensji ani usprawiedliwień, powinna być uprzejma ale stanowcza. Najlepszym argumentem przy odmowie jest odwołanie się do siebie, do swoich osobistych preferencji – wolę, chcę, mam zamiar, postanowiłem.
Każdy człowiek ma jednak prawo zarówno do zachowań asertywnych, jak i ma prawo działać nie asertywnie. Istotne jest tylko, aby robiąc coś na co nie ma ochoty, sam dokonał takiego wyboru a nie był do niego zmuszony.
Wykład czwarty poświęcony obronie swoich praw poza sferą osobistą.
Maria Król – Fijewska uważa, że człowiek ma takie samo prawo bycia sobą w kontaktach osobistych, jak i w innych – bardziej oficjalnych, społecznych.
Brak świadomości swoich praw sprawia, że niektórzy ludzie, przekraczając drzwi urzędu, sklepu czy kawiarni, czują się jak na obcym terytorium. dzieje się tak dlatego, że znajdujący się człowiek, w tych obcych dla niego miejscach, nie wie czyją własnością psychologiczną one są. Stykają się tam dwie grupy ludzi – ci, którzy przychodzą oraz ci, którzy tam pracują.
Czasami interesy obu grup są sprzeczne i jedni chcą podporządkować sobie całe terytorium, zmuszając innych członków grupy do obrony swoich praw.
Pracownicy, chroniąc własne prawa, chcą narzucić je na całym terytorium wymiany społecznej. Interesanci zaś, dążąc do najdogodniejszego sposobu załatwienia swoich spraw, często naruszają możliwości adaptacyjne pracowników.
Obie grupy mają prawo do obrony swoich praw w ramach swojego terytorium. Dlatego istotne jest, aby obie grupy wiedziały, że znajdując się w miejscu wymiany usług społecznych – są u siebie.
We wszystkich sytuacjach, człowiek ma prawo do sprawiedliwego traktowania, jednak ważne jest aby w określonej sytuacji miał on świadomość co jest jego prawem, a co może uzyskać jedynie dzięki dobrej woli innych.
Koncepcja asertywności – wbrew powierzchownym opiniom – nie daje przepisów na to, jak najefektowniej realizować swoje interesy, w sytuacjach gdy ktoś to utrudnia.
Asertywność to pomysł na to, jak wykorzystać w pełni swoje prawa, ale tylko do granicy, za którą rozciągają się prawa innych osób.
Wielu ludzi zamiast koncentrować się na zadaniu, często koncentruje się na odczuciach innych osób, co jest powodem kłopotów z obroną własnych praw.
Maria Król – Fijewska proponuje rozwiązanie tego problemu przez odpowiednie rozpoznawanie sytuacji i swoich praw, a następnie skorzystanie z nich ale nie naruszając praw innych osób. Należy to robić łagodnie ale stanowczo.

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PSYCHOLOGIA OGÓLNA » PSYCHIKA LUDZKA (5)

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny